Główna      Projekty      NABÓR 2024/2025      Patron      Historia      O Nas      Dowozy      Rada Rodziców      BIP     

,Szkoła Podstawowa
im. Jana Pawła II
w Chełmcach
Chełmce 3
62-860 Opatówek
tel. 62-761-27-24

szkolachelmce@gmail.com

 

Historia Chełmc
Data: 2011-09-02 22:31:21

 

Wieś ta położona jest na grzbiecie i stokach jednego z najwyższych wzgórz morenowych w okolicach Kalisza. Wzniesienie to ma ok. 173 m.n.p.m. Początkowo była to własność biskupów poznańskich. Najstarsza dotąd odkryta wzmianka o Chełmcach pochodzi z 1295 roku. Wymieniona jest w przywileju księcia Przemysława II, na mocy którego książęta wielkopolscy darowali Chełmce Kaliszowi. Na wschodnim stoku wzgórza odkopana została osada z XI – XII wieku. Niektórzy uważają, że kiedyś znajdował się tutaj Ośrodek Kultu Pogańskiego. Według podania wybudowano tu najstarszy kościół w byłym województwie kaliskim. Był to kościół modrzewiowy. Rozebrano go w 1744 roku i  zbudowano nowy drewniany. Po stu latach, w 1881 roku kościół spalił się w wyniku uderzenia pioruna. Spłonęła wówczas również drewniana dzwonnica. Obecnie kościół jest murowany. Wybudowano go w stylu neogotyckim w 1883 roku. Projektantem był powiatowy budowniczy Jan Zdzieniecki, a realizację nadzorował architekt Józef Chrzanowski. Ciekawostką jest, że świątynię wzniesiono z materiału pochodzącego z rozbiórki klasztoru cystersek w Ołoboku. Kościół posiada trzy nawy, w ołtarzu głównym  znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem w srebrnej sukience z XVII wieku, czczony jako obraz Matki Bożej Chełmckiej. Niedaleko kościoła znajduje się cmentarz grzebalny o powierzchni 1ha i kaplica św. Franciszki ufundowana przez dziedziczkę Franciszkę Gołębiowską.

Wieża przekaźnikowa łącza radiowego do przesyłania rozmów telefonicznych i programów telewizyjnych wybudowana w 1960 roku. Ma 62metry wysokości i 20 metrowy maszt. Z wieży rozciąga się piękna panorama wielokilometrowej okolicy. Pierwszą szkołę elementarną powołano w Chełmcach w 1780 roku. Jej budynek rozbudowano i  po drugiej wojnie światowej mieścił 9 sal, dzisiaj jest ich o wiele więcej. Przy szkole podstawowej otwarto również gimnazjum, trwają właśnie prace nad dalszą rozbudową tej placówki. Wśród innych zabudowań zachowały się stare domy drewniane. Na północ od wieży znajdują się resztki drewnianego wiatraka – koźlaka z XIXw. W lesie niedaleko Chełmc w nieznanych okolicznościach dnia 6 czerwca 1941 r. postrzelono żandarma, gestapo poleciło wybrać z więzienia kaliskiego 22 osoby i rozstrzelać najbliższej nocy. Na miejscu tragedii przy drodze Kalisz – Brzeziny 1960 roku odkryto skromny pomnik z kamieni polnych.

Chełmce - to piękne miejsce, dookoła tysiące kwiecistych łąk i lasów,  w większości sosnowych, pachnących zielenią. Szczególny urok tej okolicy sprawia, że jest to miejsce wyjątkowe i niepowtarzalne. Można znaleźć tu spokój, którego brakuje w wielu innych pobliskich miejscowościach. Chełmce są wymarzonym obszarem na pikniki i spacery. Mimo że nie jest to ogromne miasto z tysiącami zabytków, ma swoje legendy i tajemnice. Od północnego zachodu przylega do Chełmc Wolica. Dawna jej nazwa to Wola Miejska. Zachowały się w niej dziewiętnastowieczne domy mieszkalne i inwentarskie. Z Wolicą sąsiadują lasy komunalne Kalisza o powierzchni 200 ha. Można tam spotkać wiele roślin i dzikich zwierząt. Lasy te są już częściowo zagospodarowane. Przy drodze Kalisz – Brzeziny i odchodzącej do niej bocznej drodze do Wolicy i Chełmc usytuowano parking niestrzeżony, plac zabaw i ścieżkę zdrowia. Po południowej stronie tego kompleksu leśnego znajduje się szpital przeciwgruźliczny im. dr Bronisława Koszutskiego, oddany do użytku w 1953 roku, oraz  Strzelnica Myśliwska.


© Szkoła Chełmce 2011 - 2024    Strona wygenerowana w 0.01 sekundy.   Polityka prywatności    Edycja