Innowacja pedagogiczna
Data: 2015-03-24 13:32:13

Za nami pierwsze półrocze z Innowacją pedagogiczną z języka angielskiego „English speaking countries - Elementy wiedzy o krajach anglojęzycznych – uczymy się od siebie nawzajem ”

W innowacji uczestniczy siedmioro uczniów z kl. II b gimnazjum : Patrycja Krasnowska, Joanna Cofalska, Aleksandra Karolak, Natalia Dreszler, Ewa Przepiórka, Michał Duleba i Dawid Kaźmierczak. Pracę uczniów koordynuje Pani Anna Kornacka-Paszek będąca również autorem innowacji pedagogicznej. Ponadto nauczycielami wdrażającymi innowację są nauczyciele naszych najmłodszych kolegów, do których skierowana jest innowacja: Panie Karolina Gramza, Iwona Frątczak, Violetta Wikaryjczyk i Katarzyna Galik.

Pomysł innowacji zrodził się w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie efektywną nauką języka angielskiego już od początku szkoły podstawowej oraz wymaganiami nowej podstawy programowej. Język angielski jest obecnie powszechnym środkiem porozumiewania się na całym świecie, z tego względu należy zachęcać uczniów do jak najczęstszego używania go w realnych sytuacjach oraz co ważniejsze sprawić, aby proces uczenia był przyjemny i efektywny.

Innowacja dostarcza uczniom wiedzy na temat anglojęzycznych krajów, zabytków i kultury. Ukazuje także ich życie codzienne, święta, tradycje i zwyczaje.

Ponadto dzięki innowacji uczniowie polepszają proces uczenia się od siebie nawzajem.

Zajęcia organizowane są w taki sposób, aby uczniowie pracując w grupach korzystali nawzajem ze swoich talentów i wiedzy, brali odpowiedzialność za pomoc kolegom, a także rozwijali społeczną umiejętność zgodnej i twórczej kooperacji. Następnie zdobytą wiedzą uczniowie z kl.  II b gimnazjum dzielą się z kolegami z klas młodszych (klasy I-III SP).

Główną metodą pracy jest metoda „Uczymy innych”. Korzyści takich zajęć są obustronne, uczą się zarówno uczniowie, postawieni w roli nauczycieli (kl. II b g), jak również odbiorcy. Dodatkowo, dzielenie się doświadczeniem z kolegami, jest dla uczniów bardzo satysfakcjonujące. Uczniowie są podekscytowani szykowanymi przez siebie wypowiedziami, ale także ciekawi tego, co powiedzą ich koledzy.

Uczniowie pracują indywidualnie na zajęciach oraz współpracują w zespołach w oparciu o aktywizujące metody nauczania (np. metoda „Uczymy innych”, drama, mapa mentalna, puzzle, zabawy dydaktyczne, metoda projektu) oraz techniki multimedialne (metody oglądowe, wykorzystujące zasoby internetowe oraz oparte o pomoce dydaktyczne, np. filmy anglojęzyczne prezentujące życie codzienne i obyczaje w krajach anglojęzycznych),

Podejmują również pracę indywidualną w domu (polegającą na wyszukiwaniu odpowiednich informacji, słownictwa, przygotowaniu strojów),

Swoje efekty pracy zespołowej oraz indywidualnej uczniowie prezentują na forum oraz dzielą się nimi z klasami I-III SP. W pierwszym półroczu roku szkolnego 2014/2015 uczniowie przygotowali dla młodszych kolegów 5 lekcji kulturowych dotyczących: ogólnej wiedzy o krajach anglojęzycznych, Halloween, Święta Dziękczynienia, Świąt Bożego Narodzenia w USA i UK oraz Walentynek. Uczniowie do każdej lekcji podchodzą bardzo poważnie i ich prezentacje są na wysokim poziomie. Wykazują się wielką kreatywnością przygotowując stroje odpowiednie dla każdego poruszanego tematu. Przed uczniami jeszcze 2 prezentacje w marcu i w kwietniu oraz zakończenie Innowacji przewidziane na maj 2015 r., które będzie podsumowaniem całego roku pracy.